Szolgáltatásunk

Gyökérkezelés

Miért van szükség gyökérkezelésre?

Gyökérkezelésre több okból lehet szükség. Ha a fogszuvasodás olyan mélyre terjed, hogy eléri a fogbelet és a pulpa már nem képes több védő dentin réteget termelni, kialakul a fogbélgyulladás. Ha a fogbélgyulladás már nem visszafordítható, el kell végezni a gyökérkezelést. 

Gyökérkezelésre van szükség olyan mély szuvasodás esetén is, amikor a szuvas részek eltávolítását követően nagy területen megnyílik a fogbélkamra.

Gyökérkezelésre szükség lehet akkor is, amennyiben a fogat olyan mechanikai sérülés éri, melynek következtében elhal, esetlegesen a fog koronájából sérülés következtében annyi törik le, hogy az már csak gyökérkezelés utáni újra felépítéssel állítható helyre. 

Fogaink teljesen tünetmentesen is elhalhatnak. Ilyenkor, annak ellenére, hogy nincs fájdalom, el kell végezni a gyökérkezelést, mert egy elhalt fog folyamatos krónikus gyulladást tarthat fenn a szervezetben.

Hogyan történik a gyökérkezelés?

1. Röntgen vagy szükség esetén CBCT felvétel készítése a fogról. A felvételek készítése azért szükséges, hogy már a beavatkozást megelőzően is képet kapjunk a gyökércsatornák lefutásáról, sajátosságairól.

2. Érzéstelenítés. A kezelés teljes fájdalommentessége érdekében elengedhetetlen.

3. A fog teljes izolálása. Ahhoz, hogy kellően precízen végezhessük a kezelést, úgynevezett kofferdam gumit helyezünk fel, így izolálva a fogat a környező szövetektől, nedvességtől.

4. A fog feltárása. Ehhez minimális foganyagot kell eltávolítanunk, hogy a gyökércsatornákhoz hozzáférést biztosítsunk.

5. Gyökércsatorna-rendszer tisztítása, fertőtlenítése vagy régi gyökértömés eltávolítása.

6. Gyökércsatornák hosszának bemérése speciális elektromos eszközzel.

7. Gyökércsatorna lezárása – gyökértömés.

8. Végleges restauráció, inlay, onlay vagy korona készítése.

Kofferdam izolálás

A fogászatban a kofferdám (vagy nyálrekesz) egy speciális eszköz, amelyet arra használunk, hogy elkülönítse a kezelendő fogat a száj többi részétől. Ezt azzal érjük el, hogy egy vékony gumilapot helyezünk a fogakra, majd egy keret segítségével kifeszítjük, így izolálva a kezelendő területet. A kofferdám használatának fő célja, hogy a fogorvosi kezelések, különösen a tömések és a gyökérkezelések során, tiszta és száraz munkaterületet biztosítsunk.

Miért szeretjük a kofferdámot felhelyezni a fogászati ellátás során?

· Izolációt biztosít: A kofferdám az elszigetelés eszköze, amelyet a fogászati beavatkozások során alkalmazunk. Az íny, a nyelv és az ajkak általában nedvesek, és a kofferdám segít ezeket elszigetelni az adott területen, ahol kezelünk. Ezáltal száraz és steril környezetet teremtünk a munkavégzéshez.

· Fertőzések megelőzését segíti: A kofferdám a környező területeket védi a fogászati beavatkozások során keletkezett folyadékok és szennyeződések ellen. Ezáltal csökkenti a fertőzésveszélyt mind a páciens, mind a fogorvos számára.

· Jobb láthatóságot és hatékonyságot nyújt: A kofferdám segít a munkaterület tisztaságának és szárazságának fenntartásában. Ez jelentősen javítja a munkavégzés hatékonyságát és az adott terület átláthatóságát, ami különösen fontos a precíz és pontos beavatkozások során.

· Páciens kényelmét szolgálja: A kofferdám használata segít megakadályozni a szájszárazság kialakulását, amely gyakran kellemetlen a páciensek számára. A páciensek kényelmének elősegítése a fogorvosi kezelések során növeli az elégedettséget és a bizalmat.

· Fogászati anyagok védelmét biztosítja: A kofferdám izolálással fogtömés készítése során jobb tapadást érünk el azzal, hogyha a kötés idejére megóvjuk a tömőanyagot a nyáltól, nedvességtől. Az eredmény így egy erősebben kötődő és tartósabb tömés lesz.

 

Kofferdamot az alábbi lejárások során alkalmazzuk:

· fogtömések,
· gyökérkezelés,
· betétragasztás
· amalgám eltávolítás