Szolgáltatásunk

Esztétikus fogtömés

Esztétikus kompozit tömések

Az esztétikai fogászat a töméseket minden esetben fémmentes, általában fényre kötő tömőanyagból készíti, amely segítségével a fogakkal megegyező színű, természethű hatás és tartós eredmény érhető el.

Az esztétikus tömések készítése során ún. kompozit (kerámia szemcsékkel töltött műanyag) tömőanyagokat használunk, melyek legfőbb előnye a kiváló esztétikai hatás. Ezenkívül kevesebb foganyag feláldozását teszik szükségessé az előkészítés során, bizonyos esetekben pedig fúrás nélkül is lehetséges a sérült fogfelszínek javítása, vagy a fogak formai korrekciója.

Ugyanezen anyagok egyszerű, gyors és esztétikus megoldást adnak még a metsző, vagy frontfogak hiányzó darabkáinak pótlására. Ilyenkor a fogorvos a fogat fényre kötő tömőanyaggal építi fel – a megoldás láthatatlan, az eredmény tökéletesen természetes.

Betétek: inlay onlay

A betéteket olyan esetben alkalmazzuk, amikor a meglévő foganyag már olyan kevés, hogy tartása nem elegendő egy hagyományos tömés elkészítéséhez, de szeretnénk a fogból minél kevesebbet feláldozni. A betétek alkalmazása kis- és nagyörlő fogaknál gyakran szóba jön, ha azokból egészen nagy részek (egy vagy akár több csücsök is) hiányoznak. A fog előkészítése minimál invazív, ami azt jelenti, hogy a lehető legminimálisabb foganyag feláldozásával jár. A betét gyakorlatilag egy olyan tömésre hasonlít, melyet egyben helyeznek be az üregbe, és rögzítenek oda speciális fényre és önmaguktól is kötő ragasztóanyaggal.

Előnye a hagyományos töméssel szemben, hogy sokkal ellenállóbb a rágás során fellépő erőhatásokkal szemben, belső szerkezete rendezettebb, és nem zsugorodik a fogba helyezést követően, így abban feszülést nem okoz. Szépen megmunkálható, így tökéletesen élethű formát ad a fognak. Nem színeződik el, nem korrodál, nem oldódik, és így nem is allergizál.

Hátránya, hogy csak bizonyos esetekben váltja fel a korona készítését és tartósságát, sokkal jobban befolyásolja a páciens egyéni szájhigiénés hatékonysága is.

A betétek készítésének leggyakoribb módszere, hogy a koronához hasonlóan lenyomatvétel történik, és a lenyomat alapján a fogtechnikai laborban készül el a fogmű, majd a rendelőben kerül beragasztásra. Anyagának megválasztása az adott szituációtól és a páciens egyéni igényeitől függ. Készülhetnek például aranyból, kompozitból (műgyanta), porcelánból.

Inlay: A betét azon változata, melyet akkor alkalmazunk, ha a fog koronájának legalább egy csücske még ép.

Onlay: A betét azon változata, melyet akkor alkalmazunk, ha a fog koronájának már nincsenek épen maradt csücskei, így a betét a fog teljes rágófelszínén kiterjesztésre kell, hogy kerüljön.

Összességében a betétek ajánlott megoldásnak bizonyulnak minden olyan helyzetben, amikor a fog tartós, hosszú távú helyreállítása – a fog anyagának nagy hiánya miatt – hagyományos töméssel már nem megoldható.

Csapos fog

A csapos fog készítése egy lehetőség a letört fogak megmentésére, abban az esetben, ha a hiány már más módszerrel nem pótolható, oly nagymértékű. Hosszú távon a lehető legjobb, ha az eredeti, saját fogakat tartjuk meg a lehető legtovább. Pótolni még ezután is lehetséges implantátummal vagy a szomszédos fogakra helyezett híddal.

Ha a fog felső része törik le, de a gyökere ép marad, a letört rész felépítését a gyökérbe helyezett csap segítségével meg lehet oldani. A csap behelyezése után így koronát lehet helyezni a csapos felépítményre. A csap beépítése előtt gyökérkezelésre van szükség.

Ha görbe a letört fog gyökere, vagy a fog egy része az íny alá tört be, nem készíthető csapos fog, illetve a több gyökércsatornás moláris fogak esetén, ha túl keskeny a gyökércsatorna, nagymértékben megnehezíti, sőt ellehetetleníti a csapos fog elkészítését.

Bejelentkezés